ZUS, a schemat Ponziego

Damian Gołębiewski/ 12 października, 2017/ Ekonomia, Nauka/ 6 comments

ZUS to schemat Ponziego?

Dzisiaj postaram się przybliżyć wam pojęcie piramidy finansowej, a przy okazji sprawdzimy sobie, ile wspólnego z piramidami ma nasz ukochany ZUS.

Co to jest piramida finansowa?

Piramida finansowa, zwana też „schematem Ponziego”, nazwana od imienia twórcy pierwszej piramidy – Charlesa Ponziego, jest strukturą finansową, w której zysk danego uczestnika zależny jest od wpłat nowych uczestników, którzy są niejako pod nim w strukturze piramidy. Przeważnie jak już zostaniesz wciągnięty do takiej piramidy, to twoim zadaniem jest wciągnięcie kolejnych osób do struktury, celem rzekomych większych zysków dla Ciebie i obietnicą zysków dla nowych uczestników. Z samego założenia piramida jest ograniczona z powodu ograniczonej ilości osób, które można zwerbować. W pewnym momencie musi upaść i zostawić „na lodzie” wszystkich pozostałych członków.

Zaczyna się niewinnie

Wielu z was widziało niejednokrotnie ogłoszenia typu: „Wpłać X zł, a my wyślemy Ci pakiet startowy i od razu zaczniesz zarabiać, nawet bez wychodzenia z domu!”. W zależności od rodzaju piramidy, istnieją różne środki pozyskiwania nowych członków. Mogą to być zachęty drogą mailową, ogłoszenia w sieci, czy nawet reklama w gazecie. Z reguły ogłoszenie ma obiecywać duże zyski, w zamian za mały wkład początkowy. I często tak się dzieje, ponieważ są róże typy piramid. Najgorszym typem piramidy są te, które nie inwestują w nic i liczą tylko na werbowanie nowych członków, którzy będą wpompowywać gotówkę do struktury. Nie trudno się domyślić, że taka działalność długo nie przetrwa. Przyjrzyjmy się kilku znanym nam wszystkim instytucjom.

ZUS to piramida? 

Zus działa jak schemat Ponziego – czyli na zysk (emeryturę) dzisiejszych beneficjentów muszą wpłacać młodzi (nowi uczestnicy) pracujący, którzy odprowadzają składki. Prosta sprawa i znana od lat, sęk w tym że lata temu, gdy ZUS rozpoczynał swoją działalność, stosunek korzystających ze świadczeń do pracujących wynosił ok. 1 do 30-40. Czyli na jednego emeryta przypadało 30-40 pracujących na jego emeryturę. Nie trudno się domyślić, że przy dzisiejszym starzejącym się społeczeństwie i przy coraz większej skali emigracji młodych za granicę, ZUS długo nie pociągnie… Już widać problemy ZUSu, od kilku tygodni czytam gdzieniegdzie o tym, że mają wprowadzić jednolitą emeryturę dla wszystkich w kwocie 1000 zł na emeryta. Wiadomo, że przeżyć się za te pieniądze nie da, ale co tam 🙂 Wprowadzi się zasiłek dla niedożywionych emerytów, program „leki plus” i tak dalej… Nie wspominam już o tym, że coraz mniej dzieci rodzi się w Polsce i problem będzie się pogłębiał. Jak tak dalej pójdzie, to ja i moi rówieśnicy zobaczymy 500+ w postaci emerytur. Trochę to śmieszne, ale jednak bardziej przygnębiające… Tak jak pisałem wcześniej, najgorszym typem piramid są te, które w nic nie inwestują. A z tego co wiem, ZUS nie inwestuje w nic. A może się mylę? Jeśli tak, popraw mnie w komentarzu.

Amber Gold 

Nie będę się dużo rozpisywał na ten temat, ale dla przykładu podaję jedną z najbardziej udanych piramid ostatnich lat. Ludzie oczywiście zostali oszukani i jest to nie do przyjęcia, ale zastanówcie się tylko, czy można oszukać ludzi na 850 mln złotych i nikt „u góry” tego nie przewidział? To pytanie zostawiam wam. Co wyszło dla nas na dobre z afery Amber Gold, poza hitami youtube’a? (np.: ten), to trochę pozmieniały się przepisy co do piramid finansowych i teraz każdy z was, kto planuje utworzyć takową, będzie musiał się liczyć z tym, że teraz będzie trochę trudniej… 😉

Film, który fajnie to tłumaczy: 

Przy okazji zapraszam was na Prostą Ekonomię

Wiem, że jest was tu niewielu. Moi czytelnicy, znajomi, ale jeżeli chociaż jedna czy dwie osoby na podstawie moich wpisów zaczną się zastanawiać nad swoimi finansami i nad swoim przyszłym losem, to będę z siebie dumny! Dzisiaj krótko i bez szaleństw. Nie mam ostatnio zbyt wiele czasu na zajmowanie się blogiem, ale nie umarłem, żyję, mam się dobrze i będę nadal pisał! Dlatego jeżeli ktoś tu jest i czeka na moje wypociny, to proszę aby dał znać w komentarzu!

Pozdrawiam D. 

 

Share this Post

6 Comments

  1. ZUS to największa zmora, szczególnie polskich przedsiębiorców, przez który również osoby zatrudnione zarabiają mniej niż powinny zarabiać. Ten system już dawno powinien zostać naprawiony, tymczasem z roku na rok składki na zus są podnoszone a w ciągu ostatnich trzech lat wzrosły rekordowo wysoko.

  2. To prawda, miałam własną działalność z mężem jakiś czas temu i te wszystkie regulacje to koszmar

  3. Wszystkie regulacje i papierologia to koszmar. Podobno miało być tak, że wszystko załatwia się w jednym okienku, ale to chyba jeszcze nie w Polsce.

    1. Też kiedyś o tym gdzieś czytałem z tym jednym okienkiem, ale gdzieś mi uleciał ten temat.

  4. Bardzo ciekawe spostrzeżenia. Swoimi kiepski rozwiązaniami ZUS faworyzuje pracodawców, którzy oszukują, nie podpisując umów z pracownikami. Rozliczają się na lewo, żeby i pracodawca i pracownik moli więcej zarobić, bez składek i podatków. Ale to właśnie kiepskie regulacje ZUS-u tworzą grunt pod tak nieuczciwe praktyki.

    1. Dokładnie tak jak mówisz, bo jeżeli pracodawca ma płacić za pracownika ZUS, to woli nie podpisać z nim umowy i dać pracownikowi więcej do ręki…

Leave a Reply