Czym jest inwestowanie w złoto?

Damian Gołębiewski/ 26 czerwca, 2019/ Inwestowanie, Wolność Finansowa, Złoto/ 2 comments

Inwestowanie w kruszec to nic innego jak nabywanie fizycznych sztabek lub monet. Oczywiście istnieją inne formy inwestowania związane ze złotem, lecz nie jest już to lokowanie środków w kruszcu. Inwestowanie w lokaty oparte na złocie to inwestowanie w lokaty. Inwestowanie w kontrakty oparte na złocie to inwestowanie w kontrakty.

Czym są sztabki i monety inwestycyjne?

Produktów z metali szlachetnych jest szerokie spektrum. Wśród są nich produkty kolekcjonerskie i numizmatyczne, lecz także bulionowe. Bulionowe to inna nazwa na określenie kruszców w formie inwestycyjnej. Czym się charakteryzują produkty tego typu?

STANDARD WAGOWY


Przede wszystkim mają określone gramatury. Najbardziej standardową gramaturą jest uncja trojańska, która wynosi 31,1g. Cena giełdowa jest właśnie podawana w odniesieniu do tej wagi. Oznacza to, że jeśli giełda podaje cenę złota np. 1300$, to oznacza to, że na giełdzie jedna uncja złota, czyli 31,1g kosztuje 1300$. Są także inne gramatury, ale podstawową jest jedna uncja trojańska.

Co się tyczy innych gramatur to w przypadku sztabek mamy następujące – najczęściej spotykane – spektrum: 1g, 2g, 5g, 10g, 20g, 1 uncja, 50g, 100g, 250g, 500g oraz 1000g. W przypadku monet są to najczęściej: 1/20 lub 1/25 uncji, 1/10 uncji, ¼ uncji, ½ uncji, uncja. Wagi te oczywiście odnoszą się do zawartości czystego złota w danym produkcie.

Najpopularniejsze pięć monet bulionowych na świecie

STANDARD CZYSTOŚCI

Kolejną cechą jest wysoka zawartość złota. Sztabki posiadają w praktyce 99,99% złota. Stąd określa się ich czystość mianem 9999 (czterech dziewiątek). W przypadku monet czystość może być równie wysoka, lecz istnieją wśród najbardziej renomowanych monet dwa produkty, które posiadają niższą czystość. Afrykański Krugerrand oraz Amerykański Orzeł są wykonane ze stopu, w którym zawartość złota wynosi 91,6%. Zawartość czystego złota w takich monetach wynosi dokładnie jedną uncję trojańską, a to oznacza, że te dwie monety są nieco cięższe za sprawą domieszek (srebra lub miedzi).

CERTYFIKACJA LBMA


Wśród wielu producentów złota bulionowego wyróżnić należy te firmy, które są zrzeszone wokół London Bullion Market Association, a więc podmiot, który jest odpowiedzialny za ustalanie ceny złota. LBMA to największa i najbardziej renomowana giełda metali szlachetnych na świecie. Organizacja ta nie tylko ustala ceny, lecz także ustala standardy i audytuje producentów według rygorystycznych kryteriów, dzięki czemu podmioty posiadające jej akredytywę są uznawane za producentów spełniających najwyższe standardy w branży metali szlachetnych.

Gdzie kupuje się złoto?

Inwestorzy indywidualni nie kupują złota na giełdzie w Londynie, lecz u pośredników, których określa się mianem dilerów. W Polsce istnieje kilkunastu dilerów metali szlachetnych. Na rynkach bardziej rozwiniętych grono te jest znacząco szersze. Niemiecki rynek jest dwukrotnie większy, lecz sama branża kilkukrotnie większa.

Typowy diler złota w Polsce posiada biuro, w którym można nabyć złoto bezpośrednio. Powszechną rzeczą są także sklepy internetowe, w których można nabyć towary po prostu przez internet.

Jak inwestuje się w złoto?

Tak jak wyżej stwierdzono, inwestowanie w złoto to nic innego jak nabycie fizycznie istniejących kruszców w formie monet lub sztabek. Można to zrobić bezpośrednio u dilera lub przez jego stronę internetową.

Przykładowe sztabki niemieckiej produkcji Heraeus o gramaturach 10g, 20g i 50g.

Ile potrzeba pieniędzy, aby zainwestować w złoto?

Wbrew pozorom inwestowanie w złoto nie jest zarezerwowane dla najbogatszych. Najtańszy produkt to sztabka 1g, której cena w ostatnich latach oscyluje wokół 200 zł. Tak się jednak składa, że optymalną formą jest zainwestowanie w kruszec o wadze min. 1 uncji. Dlaczego?

Dilerzy i producenci nie sprzedają złota w cenie giełdowej. Cena ustalana przez LBMA jest niejako wyceną czystego surowca. Producenci i dilerzy doliczają swoje marże i te ceny dopiero są ostatecznymi dla klientów.

Reguła ustalania marż jest prosta. Im mniejsza gramatura tym wyższa marża. Przykładowo, sztabka 1g posiada 1g czystego złota, które według giełdy jest warte np. 160 zł. Produkcja takiej sztabki jest jednak stosunkowo droga, co oznacza, że w przypadku jej ostatecznej ceny na poziomie 200 zł marża wynosi 25%. Wraz ze wzrostem gramatury danego produktu spadają koszty produkcji, dzięki czemu ostateczna cena u dilera potrafi się zamknąć w marży nie wyższej niż 3% do 4%. Tak więc cena giełdowa +3% do +4% to dobra cena za złoto o wadze jednej uncji, tak w postaci sztabki jak i monety.

Wyższe gramatury oczywiściej posiadają jeszcze niższe marże, lecz różnice zaczynają się robić coraz mniejsze. Przykładowo sztabkę 100g można kupić już w cenie giełdowej +2,6%.

Łukasz Chojnacki 

Łukasz Chojnacki jest autorem książki „Inwestowanie w srebro i złoto. Nie zrozumiesz metali, jeżeli nie poznasz ich historii. więcej o autorze i jego działalności dowiesz się na stronie www.chojnackikwiecien.pl

Share this Post

2 Comments

  1. Akurat inwestowanie to jedna z najbardziej pewnych inwestycji. Może nie dająca jakichś dużych pieniędzy, ale w perspektywie długoterminowej to na pewno sprawdzona inwestycja.

    1. Masz na myśli inwestowanie w złoto? 🙂

Leave a Reply