Metoda 6 słoików. Jak w prosty sposób zarządzać finansami osobistymi?

Damian Gołębiewski/ 29 maja, 2020/ Finanse osobiste, Oszczędzanie, Planowanie/ 4 comments

Ostatnio w głosowaniu na relacji IG/FB wybraliście sposoby na oszczędzanie, jako interesujący was temat. Myślałem co wam tutaj opisać i przypomniała mi się wtedy metoda 6 słoików, od T. Harva Ekera, który jest znanym Amerykańskim pisarzem, biznesmenem i mówcą motywacyjnym. Możliwe, że zdarzyło wam się słyszeć o jego książce „Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie”, która opisuje różnice w podejściu do pieniędzy pomiędzy bogatymi i biednymi. Książkę warto przeczytać, choć wielu może zrazić forma, ale kto nie sprawdzi na własnej skórze, ten się nie przekona 😉 Jak dla mnie książka 6/10 – jest w niej sporo trafnych spostrzeżeń, ale trochę za dużo myślenia życzeniowego. Przejdźmy do tematu.

Zarządzanie Słoikowe

T. Harv Eker zachęca do zarządzania pieniędzmi w bardzo prosty i przejrzysty sposób. Metoda jest zwana zarządzaniem słoikowym, ale równie dobrze można ten sposób przełożyć na zwykłe rachunki bankowe. Zacznijmy od tego, że potrzebujesz 6 kont/słoików.


Poszczególne konta mają konkretne nazwy i są przeznaczone na konkretne cele i mają konkretny procentowy udział w Twoich zarobkach:

 • Konto potrzeb życiowych – to podstawowe i największe konto, na którym docelowo ma się znaleźć 55% Twoich wpływów. Z tego konta finansujesz wszystkie potrzeby życiowe, takie jak czynsz, rachunki i opłaty, jedzenie, paliwo, itd. W skrócie podstawowe koszty życia.
 • Konto długoterminowych oszczędności na przyszłe wydatki – to konto, na którym odkładasz na większe wydatki, takie jak np.: wakacje, samochód, albo przypadkowa awaria sprzętu, czy konieczność długotrwałego drogiego leczenia, na skutek niespodziewanej choroby. Są to pieniądze, które oszczędzasz z myślą o ich przyszłym wydaniu. Na to konto przeznaczasz 10% wpływów.
 • Konto przyjemności – to konto ma służyć głównie temu, żeby się z tych pieniędzy najzwyczajniej w świecie wyszaleć. Kupić sobie jakiś drogi alkohol, albo wyskoczyć do drogiej restauracji, czy wydać na jakieś głupstwa, których nie potrzebujesz, ale mocno chcesz. Niektórzy przeznaczają na to konto o wiele za dużo, a wedle Harva powinno to być kolejne 10% naszych wpływów. 
 • Konto edukacyjne – tutaj nazwa, podobnie jak z resztą u poprzedników mówi sama za siebie. To konto, na które przeznaczamy znowu 10% naszych wpływów, a finansujemy z niego wszelkie formy naszej edukacji. Szkolenia online, książki, kursy, itd. Mam nadzieję, że nie zaniedbacie tego punktu, bo jest bardzo ważny, a wiele osób niestety go pomija zaraz po zakończeniu formalnej edukacji – to bardzo duży błąd.
 • Konto wolności finansowej – jest tym kontem, na które przeznaczasz kolejne 10% z każdego wpływu, ale musisz pamiętać – to jest konto inwestycyjne, a nie konsumpcyjne. Ma być wykorzystywane głównie do inwestowania w rzeczy, które dają zarobić. Dopiero kiedy przejdziesz na emeryturę, będziesz korzystał z zarobionych odsetek, bez ruszania kwoty bazowej. To konto zapewni Ci bezpieczną przyszłość, jest równie ważne o ile nie najważniejsze ze wszystkich kont.
 • Konto pomoc dla innych – gdy jesteś w podbramkowej sytuacji moim zdaniem możesz sobie to konto odpuścić, chociaż sam staram się pomagać innym w miarę możliwości, nawet gdy stan konta mi ewidentnie na to nie pozwala. Wierzę, że dobro powraca, a pieniądze to rzecz nabyta, dlatego warto się nimi czasem podzielić z kimś w gorszej sytuacji. Nigdy nie wiadomo, kiedy to my sami będziemy tej pomocy potrzebować. Na to konto przeznacz 5% z każdej zarobionej złotówki.


Tak właśnie wygląda metoda 6 słoików. Dla utrwalenia wrzucam wam grafikę, która obrazuje cały schemat.

W Polsce wiele osób się oburza i od razu odrzuca metodę jako nieskuteczną. Moim zdaniem przy odpowiednim zarządzaniu jest możliwa do wdrożenia.

A wy co myślicie? Podzielcie się opinią w komentarzu!

Share this Post

4 Comments

 1. Z konta wypłacę i poprzekładam do słoików, co za bzdury!

  1. Byłoby miło, gdyby czytanie ze zrozumieniem nie było tak trudne! ✌️

  2. Słoiki to symbol, który pomaga kategoryzować wydatki. Mieć nad nimi większą kontrolę. Nikt nie każe Ci wyjadać przetworów żeby zrobić miejsce dla gromadzonych pieniędzy 🙂

 2. Ciekawy pomysł. Każde uporządkowane oszczędzanie to dobre oszczędzanie. Czy będą to słoiki, skarpety czy osobne konta. Warto mieć plan, harmonogram i konsekwentnie się go trzymać.

Leave a Reply