Teoria ERG. Dlaczego chodzisz do pracy?

Damian Gołębiewski/ 20 czerwca, 2017/ Nauka, Praca/ 0 comments

Dzisiaj przedstawię wam  teorię ERG która tłumaczy co motywuje nas do pracy. Zaprojektowana została przez Amerykańskiego psychologa Claytona Alderfera  jako podważenie słynnej na całym świecie piramidy potrzeb Maslowa.

Teoria ERG nieco uogólnia hierarchię Maslowa.

Clayton wyróżnia trzy grupy potrzeb, które motywują nas do pracy:

  • Existence need  – Potrzeby egzystencjonalne. Czyli potrzeba zapewnienia sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwa, schronienia, pieniędzy i pożywienia. Jest to odpowiednik potrzeb  fizjologicznych i bezpieczeństwa z piramidy Maslowa
  • Relatedness need – Potrzeba relacji. Czyli potrzeba związku i więzi społecznej z innymi jednostkami. Odpowiednik potrzeby miłości i przynależności z hierarchii potrzeb.
  • Growth need – Potrzeba wzrostu. Czyli potrzeba rozwoju naturalnego potencjału danej jednostki. To potrzeba odpowiada potrzebie szacunku i uznania, oraz potrzebie samorealizacji z piramidy potrzeb.

Jak widać, teoria jest nieco bardziej ogólna ale skupia się na tych samych potrzebach. W odróżnieniu jednak od piramidy potrzeb Maslowa, w której to aby zaspokoić potrzeby wyższego poziomu, należy najpierw zaspokoić potrzeby niższego poziomu. W teorii ERG motywować nas mogą wszystkie grupy potrzeb jednocześnie i nie musimy być spełnieni w jednej, aby móc zacząć spełniać się w kolejnej. Grupy nie są ze sobą powiązane.

Ponadto w teorii ERG Alderfer występuje zjawisko frustracji. Polega ono mniej więcej na tym, że jeżeli nie jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeby danego poziomu. Dajmy na przykład awans w firmie. Jeżeli w firmie nie ma możliwości awansu, pracownicy z czasem przestają się tym interesować i porzucają tą potrzebę. W wyniku braku możliwości awansu, cofają się do potrzeby relacji i lepiej integrują się z resztą współpracowników.

Dodatkowo, jeżeli kierownictwo firmy potrafi we wczesnym stadium rozpoznać potrzeby poprzez, które pracownicy są sfrustrowani, może szybko zareagować i zaspokoić te potrzeby celem dalszego rozwoju (wzrostu) pracowników.

 

Jeżeli wpis okazał się dla Ciebie interesujący to podziel się z innymi 🙂 Ja tymczasem Ci dziękuję i zapraszam do czytania wcześniejszych wpisów i wyczekiwania kolejnych 🙂

Share this Post

Leave a Reply