Rachunek oszczędnościowy, czy zwykły??

Damian Gołębiewski/ 19 lipca, 2018/ Bankowość, Finanse osobiste, Inwestowanie, Nauka, Oszczędzanie/ 7 comments

Słowem wstępu,

Witajcie po dłuższej przerwie! Sesja już za mną (choć nie do końca – if u know what i mean…), a więc odblokowało mi się troszkę czasu na bloga. Mam co prawda za niecały miesiąc Ślub, a więc mimo wszystko grafik nieco napięty, ale myślę, że znajdę trochę czasu, żeby coś dla was napisać jeszcze w tym miesiącu. Zatem do dzieła!

Rachunek oszczędnościowy czy zwykły? Co wybrać? 

Zanim jednak zacznę, przedstawię wam wynik ankiety, którą przeprowadzałem na facebook’u. Wyniki ankiety były dla mnie szczerze mówiąc zaskakujące. I nie powiedziałbym, że było to pozytywne zaskoczenie. Z resztą, sami zobaczcie

Rachunek

68%  respondentów trzyma nadwyżki pieniężne na zwykłych kontach (ROR).  Z tego miejsca bardzo dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w ankiecie, a teraz przejdźmy do rzeczy. Zakładam, że wiecie czym jest zwykły rachunek (konto) w banku. Dlatego skupię się tylko na rachunkach oszczędnościowych.

Co to jest rachunek oszczędnościowy?

Rachunek oszczędnościowy to rodzaj rachunku, który działa tak jak zwykłe konto. Z tą różnicą, że środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym są oprocentowane, czyli ich wartość się zwiększa w czasie. Bank wypłaca nam odsetki za to, że trzymamy pieniądze na tym rachunku. Konto oszczędnościowe z reguły występuje w formie subkonta dołączonego do konta głównego. Czasami jest mylone z lokatą, ale poza tym, że może przynieść nam jakiś zysk, to z lokatą ma mało wspólnego.

Czym rachunek oszczędnościowy różni się od lokaty?

Zasadnicza różnica pomiędzy kontem oszczędnościowym, a lokatą jest taka, że środki zgromadzone na rachunku możemy wypłacić w każdej chwili, nie tracąc przy tym wypracowanych odsetek. Lokatę zakładamy z reguły na konkretny termin, stąd nazwa „lokata terminowa”. Konto oszczędnościowe nie ma z góry określonego terminu, środki możemy trzymać na koncie całe życie. Jeżeli zerwiemy lokatę przed terminem, (np. lokatę 6 miesięczną zrywamy po 4 miesiącach) to nie otrzymamy wypracowanych przez ten czas odsetek od zainwestowanego kapitału. W przypadku konta oszczędnościowego nie ma takiego problemu. W każdej chwili możemy wypłacić środki bez obawy, że utracimy wypracowany zysk. Co prawda na dzień dzisiejszy, ani lokata, ani konto oszczędnościowe nie dają jakiegoś kolosalnego zysku, ale można śmiało powiedzieć, że są to najbezpieczniejsze formy inwestowania kapitału. 

Dlaczego warto założyć rachunek oszczędnościowy?

Przede wszystkim warto konto założyć dlatego, że na tym zarabiamy. Pieniądze leżą na koncie, a my zyskujemy odsetki. W przypadku zwykłych kont pieniądze leżą „bezczynnie”. Nie na darmo mówi się:

„Nie pracuj dla pieniędzy! Niech one pracują dla Ciebie.”

Dla przykładu, macie screen z jednego z moich kont oszczędnościowych:

Konto oszczędnościowe

Jak widzicie, zyski nie są piorunujące, ale zawsze to ponad złotówka dziennie bez żadnego wysiłku. Teraz pomnóżcie to sobie przez 365 dni, a następnie przez ilość lat, w których mogliście swoje środki trzymać na koncie oszczędnościowym. Założę się, że u wielu z was zebrała by się niezła sumka przez te wszystkie lata! Dlatego nie zwlekaj i załóż konto już dziś.

Gdzie warto założyć konto oszczędnościowe?

Ja zazwyczaj korzystam z rankingu na stronie Michała Szafrańskiego z bloga Jakoszczedzacpieniadze.pl, którego zapewne wielu z was zna. A jak Michała znacie to wiecie na pewno, że jest uczciwym gościem, dlatego z czystym sumieniem wrzucam link do rankingu na jego stronie. (Choć od jakiegoś czasu nie jest chyba uaktualniany).

Konto, którego zrzut wam wrzuciłem to „Ekstra Zysk” w Eurobanku. Konto jest przez 3 miesiące oprocentowane na 2,5% z kapitalizacją dzienną. Na stronie Michała jednak nie ma tej informacji.

Ranking: najlepsze konto oszczędnościowe – MAJ 2024

Jeżeli nie chce wam się analizować tego rankingu, to wystarczy, że zobaczycie oferty w swoich bankach. Na pewno mają jakąś ciekawą ofertę.

Warto zwrócić uwagę na oprocentowanie i wymagania (czasami trzeba spełnić jakiś banalny wymóg, żeby uzyskać lepsze oprocentowanie).

Podsumowując

Nie marnuj pieniędzy trzymając je na zwykłym nieoprocentowanym rachunku. Warto zainteresować się kontem oszczędnościowym. Choćby najprostszym o niskim oprocentowaniu, ponieważ zawsze lepszy grosz do przodu, niż grosz do tyłu! Pamiętajcie o tym i dajcie znać w komentarzu, czy trzymacie środki na rachunkach oprocentowanych. Być może jesteście w stanie coś polecić reszcie czytelników 🙂

Na dzisiaj tyle! Krótko, ale mam nadzieję, że wartościowo 🙂

Edit: Co ważne, a czego nie napisałem wyżej to fakt, że bardzo często przelew środków z konta oszczędnościowego jest bezpłatny, ale zwykle jest to jeden przelew w miesiącu! Koniecznie zwróćcie na to uwagę, ponieważ czasami drugi przelew może kosztować nawet 10 zł!

 

Share this Post

7 Comments

  1. Trzeba będzie pokusić się o takie konto, nie ma to tamto. Teraz, gdy w końcu ma się stabilną pracę i dobre wynagrodzenie, można sobie na to pozwolić 🙂

    1. Życzę Ci powodzenia! Oby tak dalej 🙂 Konto oszczędnościowe to świetne miejsce na poduszę finansową, o której pisałem wcześniej.

      Pozdrawiam!

  2. Ja poszedłem krok dalej i założyłem lokatę. Zarobek jest większy niż w przypadku konta oszczędnościowego.

    1. Akurat na chwilę obecną jest bardzo podobnie, ale z reguły tak jak mówisz, na lokacie jest nieco większy zysk 🙂 Nie wolno jednak zapominać, że „mrozimy” wtedy pieniądze na określony czas 🙂

  3. Pomyślę nad tym. Takie konto ma sporo korzyści

  4. Również preferuję lokatę, w przypadku kont oszczędnościowych rzeczywiście można skorzystać z tych środków w nagłych wypadkach, jednak koszt drugiego i kolejnego przelewu w moim banku wynosi o ile dobrze pamiętam 6 zł.

  5. Akurat teraz warto skorzystać z konto oszczędnościowych, ponieważ posiadają dosyć dobre oprocentowanie. Getin oferuje aktualnie nawet 3% w skali roku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*