Kierunek: Sukces. Czy idziesz tam gdzie chcesz?

Damian Gołębiewski/ 6 lipca, 2017/ Nauka, Praca/ 0 comments

Sukces to temat rzeka. Dlatego dzisiejszy artykuł rzuci na niego okiem z nieco innej perspektywy. 

Jak odnieść sukces? To pytanie zadajemy sobie bardzo często, prawda? 🙂

Szukamy sposobów jak stać się człowiekiem sukcesu albo jak zaimponować bliskim. Ale czy ktokolwiek zadał sobie chociaż trochę trudu i zapytał się o to: czym jest dla mnie sukces? Przecież jeżeli nie znasz odpowiedzi na to pytanie, to skąd będziesz wiedział czy odniosłeś sukces?

Sukcesy mniejsze i większe.

W zależności od wieku, różne rzeczy są dla nas źródłem satysfakcji i radości. Są to nasze małe sukcesy. To pierwszy przejazd rowerem w wieku dziecięcym. Następnie może to być zdany egzamin maturalny, zdane prawo jazdy lub dostanie się na wymarzony kierunek studiów. To wszystko w pewnym stopniu sukces. I robimy to wszystko, aby przybliżyć się do tego prawdziwego sukcesu, ale ponawiam pytanie: czy wiesz czym dla Ciebie ten sukces jest?

  • Dla niektórych to dobra praca po studiach i założenie rodziny. Naprawdę? 🙂
  • Dla innych to zostanie piosenkarzem, aktorem, tancerzem światowej klasy czy innego rodzaju artystą.

Zgodzimy się chyba, że numer jeden to raczej sztampa i każdy w jakimś stopni do niego dąży, ale teraz pytanie. Czy aby na pewno?

Co będzie miarą twojego sukcesu? 

Jest takie powiedzenie, że aby poznać czyjeś wartości wystarczy przejrzeć jego wyciąg bankowy. A jak wygląda Twój wyciąg, jakie są Twoje wartości? Tutaj zapewne wielu z was, powie coś o rodzinie i przyjaciołach, kilku o karierze i spełnianiu marzeń. A teraz skup się. Nawet jeżeli mówisz, że rodzina, marzenia, czy cokolwiek innego jest twoim celem, jest to mało ważne. Ważne jest co robisz, aby to osiągnąć. Wiele osób chce mieć bogactwo, prawda? Zdecydowana większość liczy na szybki zarobek. Wierzą w internetowych guru, którzy obiecują im złote góry za siedzenie w domu. Podobnie jest z ludźmi, którzy marzą o pięknej sylwetce. Wierzą, że kilka minut dziennie wystarczy, aby mieć piękne ciało, a inni wspomagają się suplementacją, a co gorsza sterydami dla szybszych efektów.

Łączy ich wiara w szybki sukces i brak cierpliwości.    

Wadą takiego podejścia jest brak szerszego spojrzenia i oczekiwanie szybkich rezultatów małym nakładem pracy. Niestety życie szybko weryfikuje takie osoby i bardzo często budzą się z ręką w przysłowiowym nocniku. Odpuszczają, zmieniają plany, dopasowują się do tłumu.                  

Alokacja zasobów – czyli miernik rzetelności przyjętej drogi do celu.

Wierzę w to, że sukces to wypadkowa ciężkiej pracy połączonej z cierpliwością i wiarą w to co się robi. Sęk w tym, że wielu z nas, mimo że mówimy co chcemy osiągnąć, robi rzeczy zupełnie odwrotne. Przykładowo, mówimy że najbardziej zależy nam na rodzinie i przyjaciołach, ale czy dbamy o te relacje wystarczająco dobrze? Czy regularnie dzwonisz do przyjaciół i rodziny? Wiesz co u nich słychać? Wiem, że znajdzie się wielu którzy tak robią, ale większość zapewne słabiej sobie radzi w tym obszarze. Mówimy także, że chcemy żyć na poziomie, być bogatymi itd. Chcesz być bogaty – dobrze, ale przy okazji chciałbyś się bawić co sobotę, co nie? Jeżeli wydajesz więcej niż zarabiasz, niestety nigdy tego nie osiągniesz. Jeżeli zamiast inwestować, konsumujesz – ta sama odpowiedź. To się nie uda. Twoje obecne położenie to suma wszystkich podjętych przez Ciebie decyzji. Dlatego, jeżeli masz jakiś cel i chcesz go osiągnąć, musisz poświęcać swoje zasoby (czas, pieniądze, energię) na rzeczy i czynności, które przybliżają Cię do jego osiągnięcia.

Droga się kształtuje z każdym krokiem, a na podstawie wykonywanych kroków (podejmowanych decyzji) nabierasz doświadczenia i utwierdzasz się w tym co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Często zmieniamy zdanie po latach i bardzo dobrze. Ważne, aby nie tracić z oczu celu, który sobie zakładamy.


Dywersyfikacja celem zabezpieczenia na przyszłość. 

Na koniec dodam tylko, że nie ważne jaki masz cel zawodowy, czy jakie masz marzenia. Nie zaniedbuj innych sfer swojego życia. Pamiętaj o przyjaciołach i bliskich Ci osobach. Bardzo łatwo jest zatracić się w dążeniu do celu kosztem innych sfer. Nigdy nie daj się zwieść nagłym zyskiem. Relacje społeczne to taka sama inwestycja jak każda inna, więc jeżeli mało zainwestujesz nie oczekuj dużego zwrotu z inwestycji. Jeżeli zaniedbasz bliskich kosztem zawodowego sukcesu, zapomną o Tobie tak samo jak Ty zapomniałeś o nich w trakcie walki o lepsze zarobki i awans w firmie. Dlatego dywersyfikuj i nie zaniedbuj żadnej sfery swojego życia. Niech to będzie miarą Twojego sukcesu. Spełnienie zawodowe i dobre relacje to klucz do szczęśliwego życia.

 

Na zakończenie dodam, że sam często zaniedbuje pewne obszary i nie jestem święty. Piszę dzisiejszy artykuł celem przypomnienia, że liczy się szerokie spojrzenie i cierpliwość. Nie zatracajcie długiego horyzontu, celem szybkiej i krótkiej przyjemności.

Jeżeli dotrwałeś do końca artykułu, to dziękuję Ci za to i proszę Cię o komentarz czy to co wyczytałeś było dla Ciebie wartościowe. Jeżeli tak, to nie krępuj się i udostępnij to swoim znajomym.

Pozdrawiam Cię!

 

 

 

 

 

 

 

Share this Post

Leave a Reply