Ceny złota. Kupno, sprzedaż, ustalanie, marże.

Damian Gołębiewski/ 5 lipca, 2019/ Inne, Inwestowanie, Wolność Finansowa, Złoto/ 0 comments

Kto ustala ceny złota?

Ceny akcji ustalają giełdy papierów wartościowych. Ceny lokat bankowych ustalają banki, które je emitują. Ceny obligacji ustala wpierw emitent, a następnie rynek na którym obligacje te są dostępne. Ceny nieruchomości ustala wolny rynek. A kto ustala cenę złota?

Za ustalenie ceny złota jest odpowiedzialna organizacja, jaką jest LBMA, czyli London Bullion Market Association. Co prawda powstała ona w 1987 roku, lecz jej korzenie sięgają setek lat wstecz. Przyjęło się, że zrzesza ona producentów oraz dużych pośredników w obrocie kruszcami szlachetnymi. W przypadku złota, dwa razy dziennie zbierane są zlecenia kupna oraz sprzedaży, na bazie czego ustala się oficjalną cenę złota. Ustalenie te określa się potocznie mianem fixingu.

Tak więc, chcąc wiedzieć jaka jest bieżąca cena złota należy sprawdzić cenę LBMA. Kruszec jest wyrażany w amerykańskiej walucie.

Osoby, które chcą poznać cenę złota w innej walucie muszą sprawdzić cenę w niej wyrażoną. To nic innego jak cena wyrażona w dolarach i przekonwertowana po bieżącym kursie na daną walutę. Zatem, jeśli dziś uncja złota kosztuje 1300$, a kurs złotówki do dolara wynosi 4 zł to siłą rzeczy giełdowa cena uncji złota to 5200 zł.

Ile wynosi cena złota dla kupujących?

Cena złota danego produktu jest uzależniona od kilku czynników. Ostateczna cena może być różna u różnych dystrybutorów, lecz to co kształtuje ostateczną cenę produktu u różnych dostawców ma te same źródło. Generalnie produkcja monet jest nieco droższa niż sztabek i z tego powodu, monety u dilera złota są nieco droższe niż sztabki. Różni producenci, czy to sztabek czy monet mogą mieć zróżnicowane koszty, co oznacza, że niektóre produkty są droższe od swoich konkurencyjnych „ekwiwalentów”.

Przykładowo, amerykańska moneta Eagle jest z reguły wyraźnie droższa niż kanadyjski Maple Leaf. Te dwie monety posiadają taką samą ilość czystego złota, a mimo wszystko ostatecznie, amerykańska moneta jest z reguły w wyższej cenie u większości dilerów.

Koszt produkcji emitenta to jeden czynnik. Wśród pozostałych mogą być koszty transportu oraz wreszcie marża ostatecznego dystrybutora czyli dilera metali szlachetnych.

Obserwacja rynku pozwala stwierdzić, że najbardziej konkurencyjne ceny oferują Ci dilerzy, którzy sprzedają (mowa o najbardziej standardowej gramaturze, czyli o uncji trojańskiej) sztabki w cenie ok. +3% od giełdy LBMA, oraz +4% w przypadku monet. Wartości te są przybliżone, aczkolwiek warto wiedzieć, że sztabka w cenie +6% jest ceną na wyrost.

Za ile można sprzedać złoto?

Osoba, która chce sprzedać swoje złoto powinna się udać do dilera, lombardu bądź kantoru. Są to podmioty, które zajmują się obrotem kruszców. Cen oferowane przez te podmioty są zróżnicowane, lecz z reguły oscylują wokół wartości giełdowej kruszcu. Najczęściej cena złota w skupie wynosi tyle co bieżąca wycena giełdowa minus 1 do minus 3%. Jeśli więc giełdowa wycena złota wynosi 5000 zł, to skup z ceną -2% pozwala na uzyskanie ceny na poziomie 4900 zł.

Dlaczego podmioty obrotu kruszcem sprzedają powyżej giełdy, a skupują powyżej? Rzecz się ma dokładnie tak samo jak w przypadku walut. Kantor oferuje jedną cenę w skupie, zaś drugą w sprzedaży. Różnica ta jest zarobkiem.

Oczywiście można sprzedać w cenie lepszej lub gorszej. Uzyskanie jak najlepszej ceny zależy od znalezienie dobrego dystrybutora oraz negocjacji indywidualnych.

Łukasz Chojnacki 

Łukasz Chojnacki jest autorem książki „Inwestowanie w srebro i złoto. Nie zrozumiesz metali, jeżeli nie poznasz ich historii. więcej o autorze i jego działalności dowiesz się na stronie www.chojnackikwiecien.pl

Share this Post

Leave a Reply