NBP Centrum Pieniądza im. Sławomira S. Skrzypka cz.1
Witajcie!
Po dłuższej przerwie wracam do blogowania 🙂
Dzisiaj dzień dziecka, dlatego nie mogłem was zostawić bez wpisu!
Nie bez powodu akurat w dzień dziecka piszę o Centrum Pieniądza !
Dlaczego? Bo to świetne miejsce, aby się wybrać całą rodziną! Każdy znajdzie tam coś dla siebie, a kilka rzeczy opiszę wam już teraz, abyście mogli wyobrazić sobie jak jest na miejscu. Choć ciężko to wszystko opisać w jednym wpisie to jednak troszeczkę przybliżę wam to miejsce.
Czym tak właściwie jest Centrum Pieniądza?
Cytując ze strony https://www.cpnbp.pl/
„Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka to nowoczesna placówka edukacyjna ukazująca dzieje pieniądza oraz jego rolę na tle gospodarczo-społecznej historii świata i Polski.”
I nie sposób się z tym opisem nie zgodzić, ponieważ miejsce robi wrażenie od samego wejścia.
Całe centrum składa się z 3 poziomów, na których znajdują się:
Poziom 0: Recepcja
Poziom 1: Szatnia, Toaleta, Sklepik, Kawiarnia, Skarbiec, Laboratorium autentyczności.
Drzwi do skarbca – odwzorowanie prawdziwych drzwi do skarbca banku rezerwy federalnej w Nowym Jorku (można wypróbować)
Poziom 2: Spotkanie z pieniądzem, Antyk – średniowiecze – nowożytność, Systemy pieniężne, Ulica bankowa, Bank Centralny, Gabinet numizmatyka, Wojny, PRL, Transformacja
Sala Antyk – średniowiecze – nowożytność – to sala, która przeprowadza nas przez historię pieniądza. W specjalnych „studniach” możemy zobaczyć interaktywne prezentacje, które wprowadzają nas w historię powstania pierwszych pieniędzy. Opowiadają po kolei o różnych systemach gospodarczych i o tym, jak kształtowały się pieniądze na przestrzeni wieków. Na ścianach można obejrzeć różne monety z tamtych okresów, takie jak np: Tetradrachma Ateńska z 449-413 p.n.e., Stater, Macedonia, Filip III 323-317 p.n.e., czy Polski Denar z czasów Bolesława Chrobrego, Śmiałego, czy Mieszka II. Oczywiście to nie wszystko. W głębi sali znajduje się sala Systemy pieniężne, w której możemy poznać historię systemów pieniężnych, a w niej między innymi historię standardu złota i inne ciekawe rzeczy, takie jak np. najcięższa moneta. Tak przy okazji, wiecie ile waży najcięższa moneta w historii? – Dajcie znać w komentarzu.
A czy mówiłem, że można spróbować ją podnieść? 😉
Na poziomie drugim znajdziemy również ulicę bankową, a na niej będziemy mieli możliwość porozmawiać z założycielem jednego z najstarszych banków w Polsce – Leopoldem Kronenbergiem założycielem Banku Handlowego, który działa nieprzerwanie od 1870r. pod nazwą Citi Handlowy.
Nie pytajcie jak to możliwe. Naprawdę można zadać mu kilka pytań, ale żeby to zobaczyć – musicie się wybrać do Centrum Pieniądza! 🙂
Dalej przechodzimy do sali: Bank Centralny, gdzie możemy poznać historię powstania i rolę NBP wraz ze wszystkimi jego przedstawicielami. Dowiemy się również czym zajmuje się Rada Polityki Pieniężnej oraz kto stał kiedyś i kto stoi dzisiaj na jej czele (wraz z notkami biograficznymi wszystkich członków).
Z tego miejsca możemy przejść do ok. 5 sal, w których jest część historii banku centralnego.
Dalej znajdziemy również:
Gabinet Numizmatyka
Znajdziemy w nim chyba wszystkie Polskie monety od początku dziejów. To miejsce robi całkiem fajne wrażenie!
Dalej znajdziemy również sale: Wojny, PRL i Transformacje. Jako, że nie jestem wielkim fanem historii to akurat tutaj spędziłem najmniej czasu. Ciekawe było dla mnie tylko porównanie banknotów przed i po denominacji. Chociaż myślę, że fani historii Polski znajdą tu kącik dla siebie.
Co prawda był to poziom 2, ale właśnie przez poziom 2 możemy przejść w dół do poziomu 1, w którym znajduje się skarbiec (zdjęcia na początku wpisu).
A w skarbcu takie ciekawostki jak:
Prawdziwa sztaba złota, której możemy dotknąć.
Waga: 12.5 kg – jest naprawdę ciężka, a cenę sami sobie policzcie 🙂
Na ścianie jak widać, kolejna porcja monet 🙂
Milion złotych w gotówce!
I wiele innych ciekawych rzeczy! m.in.: wóz pancerny, sprzęt konwojentów, liczarki do pieniędzy, itp.
Na poziomie 1 znajduje się również Laboratorium autentyczności, w którym możecie sprawdzić autentyczność swoich banknotów (warto wziąć kilka ze sobą). Możecie również zobaczyć prawdziwe falsyfikaty zatrzymane przez celników i inne służby. W laboratorium poznacie również rodzaje zabezpieczeń banknotów, takie jak: nitka zabezpieczająca, recto-verso, farba zmienna optycznie i inne.
Można również się sprawdzić i spróbować odgadnąć, który banknot jest prawdziwy, a który fałszywy! Naprawdę fajna sprawa, a zarazem trudna do rozwiązania, ponieważ niektóre banknoty są naprawdę dobrze podrobione :O
Tak więc, naprawdę warto się przejść i zobaczyć to wszystko! Co ciekawe to dopiero połowa naszej podróży… 🙂
CDN… 😉
Już niedługo kolejna część wpisu! Czekajcie cierpliwie. Poziom 3 to czasy współczesne i również sporo ciekawych rzeczy do odkrycia.
Pięknie to wygląda. Chętnie bym odwiedziła to miejsce
Nic nie stoi na przeszkodzie! 🙂