Ocena punktowa BIK. Co to jest i co wpływa na jej wysokość?

Damian Gołębiewski/ 31 maja, 2019/ BIK, Długi, Kredyty, Planowanie, Wolność Finansowa/ 0 comments

Dzisiaj otwieramy kolejny wpis z serii BIK – co warto wiedzieć? Na tapetę bierzemy ocenę punktową!

Ten wpis jeszcze prawdopodobnie nie zakończy całej serii związanej z BIK, ale na tym etapie rozwoju bloga nie będziemy zagłębiali się narazie bardziej w ten temat. Serię złożoną na chwilę obecną z trzech wpisów, zostawiam więc otwartą.

Jeżeli jeszcze nie czytałeś poprzednich wpisów, to znajdziesz je poniżej:

Polecam zapoznać się z nimi, zanim przejdziesz do czytania dzisiejszego wpisu, aby usystematyzować sobie wiedzę. Jeśli jednak nie potrzebujesz czytać poprzednich, albo już to zrobiłeś, to możesz śmiało scrollować dalej 😉

Jak już zapoznałeś się z poprzednimi wpisami lub przescrollowałeś do tego momentu, to w dzisiejszym wpisie dowiesz się:

  • Co to jest ocena punktowa BIK?
  • Co wpływa na wartość oceny punktowej BIK?

Co to jest ocena punktowa BIK?

Obok wspomnianej we wcześniejszych wpisach historii i zdolności kredytowej, rozróżniamy również ocenę punktową BIK. Ocena z angielskiego „Score” pomaga bankom i innym instytucjom finansowym ocenić ryzyko związane z udzieleniem Ci kredytu. Oczywiście im wyższa ocena, tym większe prawdopodobieństwo, że spłacisz kredyt w terminie i większa szansa na to, że zostanie Ci przyznany.

Skala oceny punktowej w BIK mieści się w przedziale od 1 do 100 punktów. Do wyliczenia oceny BIK stosuje się formułę matematyczną i porównanie klientów o podobnym „profilu” do Twojego. W kwestii profilu prawdopodobnie chodzi o podobną sytuację materialną, wiek, stan cywilny itd.

Często w banku usłyszymy słowo „scoring”. Jest to najczęściej sprawdzenie nas i ocena naszej zdolności kredytowej w banku. Banki mogą indywidualnie podchodzić do tej kwestii i jedynie sugerować się oceną BIK. Jednak im lepsza ocena w BIK, tym większa szansa na uzyskanie kredytu. Bowiem większość modeli scoringowych opiera się prawdopodobnie na podobnych składnikach, jednak banki mogą akceptować różne poziomy ryzyka związanego z udzieleniem kredytu.

Sprawdź swoją ocenę

Jeżeli jesteś ciekawy jaka jest Twoja ocena, to możesz za 39 złotych wygenerować sobie raport na stronie BIK klikając (*tutaj*). Wymaga to założenia konta na stronie BIK i potwierdzenia swojej tożsamości.

W raporcie BIK znajdziesz informacje, takie jak ogólna ocena:

Szczegółowe informacje na temat kredytów z wyszczególnieniem płatności:

Informacje o zamkniętych zobowiązaniach:

Jak widzicie raport podany jest w bardzo przystępnej formie. Jest bardzo czytelny i nawet jak ktoś nie ma styczności z raportami i boi się tego typu dokumentów, to w tym przypadku bez problemu sobie poradzi.

Serdecznie zachęcam do sprawdzenia i pobrania swojego raportu BIK. Można dowiedzieć się z niego ciekawych rzeczy.

Przejdźmy teraz do pytania nr 2

Co wpływa na wartość oceny punktowej BIK?

Na naszą ocenę mają wpływ cztery grupy informacji:

  • Terminowość
  • Korzystanie
  • Wnioskowanie
  • Doświadczenie

Przyjrzyjmy się poszczególnym grupom

Terminowość

Nie trudno się pewnie domyślić, że chodzi o terminowość spłat obecnych i wcześniejszych zobowiązań kredytowych.

Czy wszystko spłacasz w terminie? Czy zdarzały Ci się opóźnienia?

To, czy spłacasz w terminie, czy zdarzają Ci się opóźnienia ma wpływ na Twoją ocenę. Opóźnienia w spłacie również są dzielone na te o łagodnym charakterze (np. do 7 dni) i te, które mogą nas przekreślić w wielu bankach (powyżej 30 dni).

Jeżeli uda Ci się coś spłacić wcześniej to automatycznie delikatnie poprawisz swoją ocenę!

Korzystanie

Tu bardziej chodzi o kredyty typu karta kredytowa, limit w koncie (często nazywany debetem na koncie). Jak często i gęsto korzystasz z karty czy limitu, to możesz sobie zaszkodzić, ale tylko w przypadku częstego wykorzystywania środków „na maksa”.

Jeżeli korzystasz z karty i limitu sporadycznie, wykorzystując te produkty w sposób umiarkowany, to jak najbardziej wpływasz pozytywnie na swoją ocenę punktową.

Wnioskowanie

Czy często sprawdzałeś swoje możliwości kredytowe w ciągu ostatniego roku? Jak często wnioskowałeś o kredyt?

Sporo osób nie zdaje sobie sprawy, że częste „sprawdzanie” swoich możliwości kredytowych, tylko aby sprawdzić jaką ma się zdolność jest traktowane w ocenie BIK jako bardziej ryzykowne, co by nie powiedzieć podejrzane.

W przypadku, gdy w ciągu np. dwóch tygodni sprawdzasz i porównujesz ofertę kilku banków na ten sam produkt, na przykład szukasz dla siebie kredytu gotówkowego na kwotę 10-20 tysięcy złotych, to takie zachowanie nie powinno obniżać Twojej oceny.

Doświadczenie

Ten aspekt tyczy się chyba wszystkiego (wystarczy poczytać moje starsze wpisy). W miarę z doświadczeniem poprawia się nasz warsztat. BIK również docenia doświadczenie.

Jeżeli od dawna masz na swoim koncie różne kredyty, które oczywiście spłacałeś terminowo, to jest duża szansa, że każdy kolejny kredyt czy produkt kredytowy będzie przez Ciebie wykorzystywany prawidłowo i spłacany w terminie.

Jednak, żeby nasze dawne zobowiązania pozytywnie wpływały na naszą ocenę, warto wyrazić w banku „zgodę na przetwarzanie danych po zakończeniu zobowiązania”. Często w bankach nie będziemy nawet o tej zgodzie poinformowani (chociaż powinniśmy być), ale z reguły najczęściej mimo woli się zgadzamy.

W innym wypadku, jeśli nie zgodzimy się na przetwarzanie danych, nasze dawne kredyty, które pięknie spłacaliśmy, będą w BIK „niewidoczne”, jak większość Twoich znajomych na Gadu-Gadu, choć Ci pewnie są „niedostępni”.

Warto więc wyrazić taką zgodę, jeśli wszystko spłacałeś w terminie. W razie gdyby zdarzyły Ci się potknięcia w spłacie kredytu, wtedy można nie wyrazić takiej zgody i nie po spłacie kredyt nie powinien nam przeszkadzać, ponieważ pójdzie w zapomnienie 🙂

To tyle na dzisiaj!

Jak doczytałeś do końca to wiedz, że bardzo Ci dziękuję! Mam do Ciebie na zakończenie prośbę. Jeżeli ten wpis był dla Ciebie wartościowy i czegoś się z niego nauczyłeś, to proszę Cię zostaw jakiś komentarz, albo udostępnij go dalej żebym mógł dotrzeć z nim do większego grona odbiorców.

Aha.. i jeśli jeszcze Cię tam nie ma, to koniecznie wpadnij na Facebook’a Finansowe Kaizen 🙂

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*