Co to jest BIK? Od czego zależy dobra historia kredytowa?

Damian Gołębiewski/ 30 kwietnia, 2019/ BIK, Długi, Finanse osobiste, Planowanie/ 0 comments

Cześć! Po dłuższej nieobecności, wracam z nowym wpisem. Dzisiejszy wpis otworzy serię BIK – co warto wiedzieć?

Dzięki tej serii dowiesz się:

  • Co to jest BIK?
  • Co to jest historia kredytowa?
  • Od czego zależy dobra historia kredytowa?
  • Czym jest zdolność kredytowa?
  • Jak poprawić swoją zdolność kredytową?
  • Co to jest ocena punktowa BIK?
  • Co wpływa na wartość oceny punktowej BIK?
  • Kiedy można usunąć swoje dane z BIK’u?

Chwilowo jeszcze nie jestem pewny co do długości serii, ale postaram się omówić temat w miarę szeroko. Gdybym jednak pominął jakieś istotne z Twojego punktu widzenia kwestie, to proszę Cię daj koniecznie znać w komentarzu, a na pewno je omówię! A teraz zaczynajmy.

Odpowiedzmy sobie na pierwsze pytanie

Co to jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to przedsiębiorstwo, założone przez Związek Banków Polskich, które gromadzi, integruje i udostępnia dane dotyczące historii kredytowej klientów banków, SKOK’ów oraz niektórych instytucji pozabankowych.

Do zadań BIK’u należy gromadzenie informacji o aktualnie spłacanych, ale również spłaconych zobowiązaniach kredytowych, takich jak:

  • Kredyty,
  • Poręczenia kredytów,
  • Pożyczki,
  • Karty kredytowe,
  • Limity.

Banki wykorzystują te dane do zarządzania ryzykiem kredytowym. Służą one w głównej mierze do potwierdzenia tego, czy „damy radę” spłacić zobowiązanie, które chcemy zaciągnąć. BIK również ogranicza ryzyko związane z możliwymi wyłudzeniami kredytów.

W dużym skrócie, BIK służy do potwierdzenia lub zaprzeczenia Twojej wiarygodności kredytowej. Tak więc, jeżeli podpadłeś w BIK’u to zapomnij o kredycie, czy karcie kredytowej!

Oczywiście BIK nie zajmuje się tylko zbieraniem informacji i przekazywaniem ich między bankami.

BIK informuje o tym, jak kształtuje się w Polsce rynek kredytów, czy kart kredytowych, przygotowując co jakiś czas raport „Kredyt Trendy”, w którym można znaleźć analizy dotyczące sektora bankowego w Polsce. Dodatkowo na stronie możemy znaleźć publikacje, takie jak: „InfoDług”, „Newsletter Kredytowy BIK” i inne.

Przejdźmy jednak do ważniejszego z naszego punktu widzenia pytania.

Co to jest historia kredytowa?

Przez życie idziemy po drodze pełnej życiowych zakrętów, wzlotów i upadków, a to wszystko tworzy naszą osobistą historię. Dokładnie tak samo jest z historią kredytową. W zależności od okoliczności, możemy potrzebować, albo być zmuszonym do zaciągnięcia któregoś z wyżej wymienionych zobowiązań kredytowych. I właśnie tu zaczyna się historia kredytowa. Są to wszystkie dane gromadzone w BIK na Twój temat, a raczej na temat Twoich kredytów!

Za każdym razem jak starasz się o jakiś produkt kredytowy, Twoje dane są przesyłane do BIK’u przez instytucję, w której się o niego ubiegasz. Instytucja ta otrzymuje z BIK’u informację zwrotną o tym, ile masz aktywnych zobowiązań, jak spłacałeś poprzednie zobowiązania, a jak to Twój pierwszy raz z produktami kredytowymi, to jesteś „czystą kartką”, „zagadką”, „niewiadomą”!

W przypadku pierwszego kredytu, bank ma po prostu nieco mniej informacji na Twój temat. Skoro nie miałeś żadnych zobowiązań wcześniej, to ciężko ocenić jak będziesz spłacał, a więc bank musi ocenić Cię na podstawie „niepełnej” informacji, czyli umowy o pracę, wysokości dochodów, obciążeń miesięcznych, itd. Jak już to zrobimy i zaciągniemy pierwsze w życiu zobowiązanie (jak i każde kolejne), warto postępować „zgodnie ze sztuką” i jak już się do czegoś zobowiązaliśmy, to bądźmy solidni i spłacajmy terminowo.


Powodów do zaciągnięcia kredytu/pożyczki czy innego zobowiązania może być mnóstwo, ale nie na tym się dzisiaj skupiamy. W dzisiejszym wpisie skupiamy się na tym, co zrobić, aby te, wydawać by się mogło „negatywne” z finansowego punktu widzenia produkty, pozytywnie wpłynęły na naszą historię kredytową. Zastanówmy się więc…

Od czego zależy dobra historia kredytowa?

Jak już się dowiedziałeś, historia kredytowa to informacje o Twoich zobowiązaniach. O tych, które posiadasz i aktywnie spłacasz, o tych, które spłaciłeś i tych, z których korzystasz na bieżąco (np. karta kredytowa). Najważniejsze w budowaniu dobrej historii jest terminowe spłacanie zobowiązań!

Zapamiętaj!

Terminowa spłata zadłużenia = dobra historia kredytowa!

Jednak to nie wszystko. Ważne jest, żeby „nie przeciągać struny” i nie zaciągnąć zbyt wielu kredytów na raz. Bardzo ważna jest spłata w terminie, ale poza terminowością, banki sprawdzają również, ile aktualnie masz pożyczek/kredytów. To pozwala bankom ocenić, czy przypadkiem kolejny kredyt nie będzie przysłowiowym „gwoździem do trumny” i nie obciąży Cię zbyt mocno.

Na plus wpływa wyrażenie zgody na przetwarzanie danych o zakończonych zobowiązaniach. BIK trzyma tylko „aktywne” zobowiązania w bazie danych. Chyba, że wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych po zakończeniu zobowiązania – to z kolei pozwala instytucjom finansowym zobaczyć, jak radziłeś sobie z poprzednimi zobowiązaniami. Warto zachować w historii kredyty, które spłacałeś terminowo.

I co bardzo istotne, nie spłacaj kredytu drugim kredytem!, ponieważ możesz wpaść w spiralę zadłużenia i całkowicie zepsuć swoją historię kredytową.

W razie problemów ze spłatą, próbuj negocjować z bankiem – wbrew pozorom, często da się wynegocjować dogodne warunki spłaty.

Podsumowując

BIK zbiera dane na temat tego, jak klienci banków radzą sobie ze swoimi zobowiązaniami. Każdy kredyt wchodzi w skład naszej historii kredytowej, która może być pozytywna lub negatywna.

To by było wszystko w pierwszym wpisie z cyklu BIK – co warto wiedzieć. W kolejnych wpisach podejmę odpowiedzi na pozostałe pytania, dlatego jeżeli nie chcesz ich przegapić to zapisz się na Newsletter i polub Fiansowe Kaizen na facebook’u.

A na zakończenie, jeżeli wpis był dla Ciebie wartościowy, to proszę Cię napisz w komentarzu coś od siebie, albo udostępnij go swoim znajomym 🙂


Share this Post

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*