Jak wybrać najlepsze konto osobiste dla siebie? Wybierz i załóż bez wychodzenia z domu!

Damian Gołębiewski/ 2 grudnia, 2019/ Bankowość, Finanse osobiste/ 0 comments

Konto osobiste

W tym miejscu znajdziecie krótki opis produktu bankowego, jakim jest konto osobiste, ale to nie wszystko! Dowiecie się, jakie korzyści daje konto osobiste oraz na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego konta dla siebie, a jakby tego było mało, to na końcu wpisu znajdziecie narzędzie, które pozwoli wam dobrać odpowiednie konto i założyć je przez Internet, bez wychodzenia z domu!

Co to jest konto osobiste?

Konto osobiste, a mianowicie rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) to produkt, który służy do rozliczeń pieniężnych oraz gromadzenia na nim środków finansowych.

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy przeznaczony jest dla osób fizycznych. Posiadacz rachunku może dowolnie dysponować zgromadzonymi na koncie środkami. Istnieje również możliwość ustanowienia pełnomocnictwa dla jednej lub kilku osób, które również będą mogły swobodnie dysponować środkami zebranymi na rachunku. Konto osobiste ma zwykle charakter a’vista, co oznacza, że nie ma ograniczeń we wpłacaniu i wypłacaniu środków, a zebrane środki są dostępne na każde żądanie właściciela. Konto osobiste daje możliwość sprawnego, szybkiego, ale i bezpiecznego zarządzania swoimi finansami, a przy tym jest proste w użyciu oraz tanie w utrzymaniu. ROR zwykle otwierany jest dla osób, które zobowiążą się do przekazywania swoich dochodów pochodzących z wynagrodzeń, emerytur, rent itd., choć w dzisiejszych czasach nie jest to wymóg konieczny. Jedna osoba może posiadać dowolną ilość kont osobistych. ROR’y kiedyś były oprocentowane, choć dzisiaj już raczej nie uda nam się znaleźć takiej oferty na rynku. Minimalny wiek posiadacza konta to 13 lat.

Jakie korzyści daje konto osobiste?

Transakcje bezgotówkowe

Posiadacz rachunku w zależności od oferty banku, może dokonywać transakcji bez użycia gotówki za pomocą poleceń przelewów, kart płatniczych, płatności zbliżeniowych telefonem lub systemu płatności BLIK.

Zlecenia stałe

Właściciel konta w banku może w ramach prowadzonego rachunku zlecać płatności w formie stałych zleceń okresowych wykonywanych automatycznie przez bank w jego imieniu (np. opłata za czynsz, prąd lub telefon), bez konieczności pojawiania się w placówce bankowej.

Bezpieczeństwo

Banki oferują szereg zabezpieczeń, które chronią dostęp do naszych środków przed osobami nieuprawnionymi. Nawet w przypadku, gdyby bank zbankrutował i ogłosił upadłość, nasze środki nadal byłyby bezpieczne. Środki gromadzone w polskich bankach gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).

Dostęp telefoniczny i online

Posiadacz rachunku ma do niego dostęp praktycznie 24/7. W zależności od oferty banku możemy wypłacić zgromadzone środki w bankomatach, możemy zlecać przelewy online lub telefonicznie. Większość operacji bankowych można wykonać zdalnie w domu, bez konieczności wybierania się do placówki bankowej.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze konta osobistego?

Opłaty i prowizje

Obecnie na rynku znajdują się banki, które oferują prowadzenie rachunku osobistego bezpłatnie, przy tym nie pobierają prowizji za podstawowe operacje, takie jak np.: przelewy, zlecenia stałe, czy wypłaty z bankomatów. Z reguły trzeba spełnić jakieś określone warunki (przelew wynagrodzenia, płatności kartą), aby konto lub karta były bezpłatne, jednak można znaleźć również banki, które oferują bezpłatne konto i kartę bezwarunkowo! Sprawdzicie to za pomocą narzędzia poniżej.

Sieć placówek

Konto osobiste można otworzyć online, bez wychodzenia z domu, co możecie sprawdzić za chwilę. Warto jednak mieć w pobliżu miejsca zamieszkania placówkę, w razie jakichś problemów technicznych, czy konieczności wypłaty większej gotówki. To często pomijana kwestia przy wyborze banku.

Ofertę banku

Warto zwrócić uwagę na to, czy bank posiada w ofercie inne ciekawe produkty, z których być może skorzystamy w przyszłości. W innym wypadku możemy być zmuszeni do otwierania kolejnego konta w innym banku, tylko ze względu na brak jakiegoś produktu w ofercie obecnego banku.

Kanały dostępu

Z mojego punktu widzenia to jeden z kluczowych aspektów, na który zwracam uwagę. Nie wyobrażam sobie braku dostępu do konta w sobotę, niedzielę lub w późnych godzinach wieczornych, kiedy większość placówek już nie pracuje. Dostęp telefoniczny i internetowy to praktycznie standard, jednak jakość tego dostępu znacząco różni się w zależności od banku. Warto zwrócić uwagę na opinie użytkowników przed dokonaniem wyboru.

Wypłaty za granicą

Warto również zwrócić uwagę na to, czy zapłacimy za wypłaty z bankomatów za granicą. Co prawda to może być punkt mało ważny dla osób, które mało podróżują, jednak każdemu może się to zdarzyć, a często prowizje za tego typu operacje potrafią być bardzo duże!

Do dzieła! Wybierz najlepsze konto dla siebie!

Poniżej znajduje się porównywarka kont, która pozwala wybrać konto dopasowane do Twoich potrzeb. Wskaż cechy konta, które są dla Ciebie istotne: Darmowe bankomaty, Darmowe prowadzenie konta, Darmowa karta, Blik, itd. Następnie porównywarka przedstawi Ci najbardziej dopasowaną ofertę. Przy nazwie każdego konta zobaczysz, który bank je oferuje, jakie są opłaty za konto, kartę, wypłaty z bankomatów zagranicznych, przelewy zewnętrzne i płatności mobilne. Dodatkowo w lewym rogu, pod nazwą danego konta znajdziesz średnią ocenę użytkowników. Klikając przycisk „złóż wniosek” zostaniesz przekierowany na stronę banku, gdzie bez problemu założysz sobie dane konto.

PS Zanim skorzystasz z narzędzia poniżej, chciałbym żebyś wiedział/a, że klikając w link poniżej i zakładając konto za pośrednictwem mojego bloga, wspierasz moje działania i tym samym pozwalasz mi zarabiać na mojej pasji, jaką jest dzielenie się wiedzą z zakresu finansów osobistych. Za każde założone konto otrzymuję niewielką prowizję. Myślę, że uczciwym jest, abyś to wiedział/a.

Share this Post

Leave a Reply