Bank. Co powinieneś wiedzieć? Podstawy

Damian Gołębiewski/ 26 sierpnia, 2017/ Bankowość/ 2 comments

Dzisiaj podzielę się z wami podstawami bankowości. Być może wielu z was zna te podstawy i nie będzie to dla was interesujące, ale wydaje mi się, że taka elementarna wiedza jest niezbędna do budowania finansowej wolności i nie mogłoby jej na moim blogu zabraknąć! 🙂

Co to jest bankowość? 

Bankowość to w wielkim skrócie nauka o tym, jak funkcjonuje bank lub jego pochodne. Porusza zagadnienia produktów i operacji bankowych oraz zarządzania ryzykiem w instytucjach finansowych. My dzisiaj skupimy się na rodzajach banków i produktach bankowych. Pokrótce postaram się opisać różnice między bankami i przedstawić opisy produktów bankowych.

Na początek, czym jest bank? 

Z definicji: Bank to osoba prawna wykonująca na podstawie odpowiednich zezwoleń działalność gospodarczą, polegającą na przyjmowaniu depozytów, udzielaniu kredytów oraz wykonywaniu innych czynności określonych przepisami prawa (w Polsce ustawy Prawo bankowe) i wymienionych w statucie banku. (źródło: Wikipedia).

Za co bank jest odpowiedzialny? 

 • Przyjmowanie wkładów pieniężnych;
 • Udzielanie kredytów;
 • Prowadzenie rozliczeń pieniężnych;
 • Emitowanie papierów wartościowych;
 • Udzielanie i potwierdzanie gwarancji bankowych oraz otwieranie i potwierdzanie akredytyw;
 • Wykonywanie innych czynności;

Bank oczywiście odpowiada za sporo innych czynności, których tu nie wypisałem. Skupiamy się dzisiaj na rodzajach banków i produktach bankowych, dlatego specjalnie w skrócie opisałem operacje bankowe i definicję banku. Ciekawskich zapraszam do wyszukiwania w sieci większej ilości informacji na ten temat. Tymczasem

Rodzaje banków 

 1. Bank Centralny (Bank państwa, bank banków, niedostępny dla zwykłych śmiertelników)
 2. Banki komercyjne a w nich:
  • Banki kredytowe i depozytowe
  • Banki specjalne
  • Banki inwestycyjne
  • Banki oszczędnościowe i lokacyjne
  • Banki hipoteczne
  • Inne

bank

Oczywiście jest jeszcze kilka rodzajów banków takich jak Parabanki, Banki krajowe, Zagraniczne, Spółdzielcze, Państwowe itd. Nie pisałem tu o nich, żeby was nie zanudzić. Ten artykuł to tylko mała zajawka tego, co możesz sam doczytać! Jeżeli jednak ktoś będzie chciał, abym rozwinął ten temat, to proszę o informację w komentarzu poniżej.

Produkty bankowe 

Każdy rodzaj usługi czy operacji bankowej jest rozumiany jako produkt bankowy. Wybrałem dla was dzisiaj podstawowe produkty, z których większość z nas korzysta, a są to:

 • Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) – popularnie zwane „kontami osobistymi”, służą do przechowywania i gromadzenia środków pieniężnych oraz przeprowadzania rozliczeń pieniężnych. Jest to podstawowy produkt bankowy, który dostępny jest od 13 roku życia. Na chwilę obecną nie ma limitu ror’ów, także możemy ich w teorii założyć ile chcemy. Ja polecam mieć przynajmniej dwa takie konta.

 • Konta oszczędnościowe – podobnie jak ROR konto oszczędnościowe to rachunek, ale taki na którym warto jak sama nazwa wskazuje gromadzić oszczędności. Konto oszczędnościowe różni się od zwykłego konta tym, że środki gromadzone na nim są oprocentowane i w zależności od tego, jakie konto posiadamy, nasze oszczędności z biegiem czasu powiększają się o odsetki wynikające z umowy. 

 • Kredyty – Kredyt to umowa zawierana pomiędzy bankiem, a klientem. Bank zobowiązuje się udzielić kredytu w określonej wysokości, na określony cel i czas. Podczas, gdy kredytobiorca zobowiązuje się oddać zobowiązanie w terminie wraz z naliczonymi odsetkami i ewentualną prowizją. Kredyty dzielą się na różne rodzaje: gotówkowy, hipoteczny, studencki, konsumpcyjny (zły), inwestycyjny (dobry).

 • Karty płatnicze (debetowe) – elektroniczne narzędzie umożliwiające dostęp do środków pieniężnych zgromadzonych na koncie przypisanym do karty. Służy do dokonywania płatności bezgotówkowych, jak i korzystania z bankomatów czy wpłatomatów. Po wyczerpaniu środków znajdujących się na koncie przypisanym do karty, nie możesz już płacić kartą.
 • Karty kredytowe – jest to specjalny rodzaj karty płatniczej, który jest wydawany od 18 roku życia osobom, które są aktywne zawodowo lub otrzymują dochód z innego źródła. Karta kredytowa ma odnawialny limit kredytowy w przeciwieństwie do karty debetowej. Wymaga posiadania zdolności kredytowej (będę o tym pisał) i posiada przypisany limit miesięczny w zależności od tej zdolności. Karta kredytowa nie jest przypisana do twojego konta osobistego.

 • Depozyty (lokaty) – ogólne określenie przyjmowanych przez banki wkładów i lokat pieniężnych od klientów oraz usługa, która polega na przyjmowaniu i przechowywaniu w szczególności papierów wartościowych, biżuterii, kruszców szlachetnych (złoto, srebro), dokumentów, a nawet kluczy. Szerzej o lokatach opowiem w kolejnych wpisach.

 • Leasing – zawierany jest w formie umowy cywilnoprawnej. W ramach leasingu jedna ze stron umowy (finansujący, leasingodawca, bank) przekazuje drugiej stronie (korzystającemu, leasingobiorcy, klientowi) prawo do korzystania z określonej rzeczy na pewien uzgodniony w umowie leasingu okres, w zamian za ustalone ratalne opłaty (raty leasingowe).

Dzisiejszy wpis jest stosunkowo krótki, ponieważ nie do końca wiem, czy będzie to dla was interesujący temat. Jeżeli będzie zainteresowanie, to oczywiście zgłębimy dany temat bardziej. Na pewno wezmę pod lupę lokaty, kredyty i konta, ale stricte o bankowości raczej dużo pisał nie będę. Raz na jakiś czas po prostu zrobię mały research ofert i sprawdzimy, czy mają one ręce i nogi oraz czy warto w nie wchodzić.

Na dzisiaj pragnę podziękować tym, którzy przeczytali wpis od A do Z. Wiem, że nie jest to najciekawszy temat na świecie, ale warto chociaż delikatnie temat liznąć. Pozdrawiam i zapraszam na facebook’a Finansowe Kaizen po więcej 🙂

 

 

 

 

 

 

Share this Post

2 Comments

 1. Super wpis! Prawda jest taka, że bardzo łatwo się zagubić w bankowości na początku :p

 2. Warto z takimi informacjami się zapoznać, bo o wielu rzeczach niestety nie dowiemy się bezpośrednio od banku.

Leave a Reply